Taniec z psem, czyli dog dancing lub dog dance to połączenie tańca, psich sztuczek, posłuszeństwa sportowego, aktorstwa a wszystko pokazane w rytm muzyki. To jeszcze mało znany w naszym kraju sport kynologiczny, który robi ogromne wrażenie na oglądających i mało tego… jest to sport inny niż wszystkie. Dlaczego? Bo dowolność i kreatywność są tam nieograniczone i nieskrępowane sztywnym regulaminem, a sztuczki, przejścia między nimi i całe sekwencje możemy dobierać do każdego psa i człowieka. Trenować go mogą zarówno border collie i wysportowane tancerki, jak i psi seniorzy, jamniki, dogi niemieckie i osoby starsze, z nadwagą czy niepełnosprawne (psy niepełnosprawne również). Dodatkowo to chyba najbezpieczniejszy sport kynologiczny, jaki istnieje. Poznaj tajniki tańca z psem, zobacz, jak zacząć go trenować, poczytaj o jego historii i konkurencjach rozgrywanych na zawodach. Zobacz aktualizowaną bazę szkoleń z dog dancingu, seminariów, kursów i zawodów w Polsce.
Czym jest dog dancing, czyli taniec z psem?
Taniec z psem, czyli dog dancing (lub też dog dance) to sport kynologiczny polegający na wykonaniu układu do muzyki z psem. Pokazuje on różne sztuczki i przejścia, a my taneczne ruchy lub prezentujemy układ aktorski przedstawiający jakąś historię. Rozgrywany jest w dwóch kategoriach- heelwork to music (gdzie pies jest cały czas przy nodze), oraz freestyle. Często używa się rekwizytów czy przebrań dla siebie (nie dla psa).
Gdybym nie znała się na psach i ktoś zapytał mnie, czym jest taniec z psem, to wyobraziłabym sobie typowy rodzinny filmik, gdzie pies wskakuje na nas przednimi łapami, za które to go trzymamy i udajemy, że ruszamy się do muzyczki. Wiele takich śmiesznych filmików krąży w internecie, dalej od dog dancingu nie mogły one jednak stać. Dog dancing to bardzo trudny sport kynologiczny (chociaż jest bardzo elastyczny i można dostosować go do możliwości każdego psa), który wymaga pracy na wielu polach.
Co składa się na piękne układy w tańcu z psem?
- motywacja psa do pracy z człowiekiem i więź z psem
- dobra komunikacja z psem w czasie układu (wydawania komend) i dobry timing
- nauczenie nawet kilkunastu psich sztuczek wykonywanych bez pomocy np. naprowadzania
- dobranie sztuczek, przejść między nimi i połączeń do muzyki i ewentualnie przedstawienie jakiejś historii
- prezentowanie dodatkowo własnego ruchu
- bezpieczeństwo wykonania i dobry nastrój psa
Jak widać, nie jest to wcale takie proste, a nawet sama nauka wielu sztuczek i zaprezentowanie ich z rzędu do przypadkowej muzyki to nie jest prawdziwy dog dancing. Taniec z psem to o wiele więcej i prezentacja układu do muzyki, świetna motywacja psa przez cały czas to niezwykle trudne elementy do nauczenia.
Czy taniec z psem jest podobny do innych psich sportów?
Taniec z psem trochę zazębia się z innymi psimi sportami. Z obedience ma wspólną pracę nad detalami, komunikacją, niezależnością w wykonywaniu komend. Oczywiście wspólne elementy ma z heelworkiem, czyli chodzeniem przy nodze (chociaż styl w dog dancingu jest bardziej dowolny) czy też długą pracę bez nagrody. Z dog frisbee taniec z psem ma za to wspólne flow w układach tanecznych, przejścia pod nogami, różne odbicia od ciała i skoki, dynamikę i połączenie ruchów przewodnika i psa do muzyki. Taniec z psem jest mimo tego zupełnie innym sportem niż powyższe.
Konkurencje w tańcu z psem
Taniec z psem, jak każdy oficjalny sport kynologiczny, posiada regulamin, ma również swoje kategorie i zasady. Jest to sport bardzo elastyczny i w tworzeniu sztuczek, układów i połączeń ogranicza nas tylko wyobraźnia i możliwości psa, a regulamin jest po to by zachować bezpieczeństwo i móc ocenić układy.
W tańcu z psem (przynajmniej tym prezentowanym na oficjalnych zawodach) mamy dwie kategorie: freestyle i heelwork to music. We wszystkich konkurencjach tańca z psem liczy się bezpieczeństwo i pozytywne nastawienie do psa oraz jego nastrój. Jakiekolwiek powtarzanie komendy psu jest źle punktowane, tak samo odmawianie wykonywania komend i niebezpieczne figury, a nawet dotykanie psa! Dlatego też dog dancing jest nie tylko bezpieczny, ale i pozytywny. Tego sportu po prostu nie da trenować się z użyciem awersji, a pies musi chcieć wykonywać wszystkie figury.
W tańcu z psem na zawodach prezencja przewodnika jest również punktowana. Mile widziane są stroje, przebrania, makijaże, wszystko, co jeszcze bardziej podkreśla artystyczny zamysł układu i pasuje do jego tematyki.
Heelwork to music, czyli taniec z psem blisko nogi
Heelwork, czyli chodzenie przy nodze to dziedzina w tańcu z psem doskonała dla amatorów pracy nad detalami. Wywodzi się ona bezpośrednio z obedience, gdzie chodzenie przy nodze na kontakcie wzrokowym robi duże wrażenie na widzach. W heelworku dog dancing panuje większa dowolność względem pozycji przy nodze. Pies może być przy lewej nodze, prawej, wzdłuż ciała przewodnika z przodu lub z tyłu, a do tego przejścia pomiędzy wszystkimi pozycjami pozostawiają nam wielkie pole do popisu.
Heelwork to music wydaje się mniej widowiskowy niż freestyle, ale to nie prawda. Tu ważny jest dobór muzyki i tworzenie przejść między pozycjami w jej kluczowych momentach. Taki timing jest niezwykle trudny, a sam heelwork wymagający dla psa fizycznie i psychicznie. Pies musi być do niego odpowiednio przygotowany- w końcu przez długi czas od 1,5 do nawet 4 minut będzie wykonywał pozycję z zadartą głową przy człowieku. Wymaga to niezwykłej motywacji i pracy nad detalami.
Może dwa ciekawe, bardzo różne występy heelwork to music pokażą Wam, na czym polega ta dziedzina tańca z psem. Zwróćcie uwagę na różne pozycje psa przy ciele przewodnika i ich przejścia do muzyki.
Sasa Vavrova i Yasi heelwrok to music, 2023
Lucie Plevova i Jump, 2018 Crufts
Canine Freestyle dog dance, czyli konkurencja dowolna
Canine freestyle, w skrócie freestyle to dziedzina dog dancingu, która ma zdecydowanie najwięcej zwolenników, jak i zawodników. Tu panuje kompletna dowolność, pies blisko przewodnika musi również wykonywać sztuczki, ale jest to tylko mały procent czasu trwania układu. Króluje również praca na odległość, wysyłanie się do przedmiotów, bieganie naokoło przewodnika dużymi kołami i wiele innych. Układy mogą być liryczne, dynamiczne, śmieszne i smutne. Oczywiście chodzenie przy nodze i heelworkowe pozycje są też mile widziane. Freestyle dzielimy na dwie odnogi, chociaż nie są to oficjalne odnogi na zawodach.
Taneczne układy dog dance
Taneczne układy w dog dancing polegają na tym, że przewodnik tańczy razem z psem w rytm muzyki. Mamy tu infuzje różnych rodzajów tańca od klasycznych, po współczesny. Oczywiście tańczenie z psem nie będzie dokładnie takie samo jak z ludzkim partnerem na parkiecie i mamy tu pewne ograniczenia, do których musimy się dopasować. Przy tych układach ważne jest, by swoim ruchem nie przyćmić psa, ale by połączyć nasze wspólne ruchy i przejścia w harmonię.
Zobaczcie przykłady typowego freestyle tańczonego:
Roni Sagi i Rythm. Roni jest zdecydowanie prekursorką wprowadzania tańca nowoczesnego do dog dancingu.
Anastazja Beaumont i Salsa prezentują układ w stylu Bollywood.
Aktorskie układy dog dance
Aktorskie układy dog dancingu są świetne dla osób, które nie chcą same tańczyć, ale mają żyłkę aktorską. Tu królują rekwizyty, przebrania człowieka i opowiedzenie ciekawej historii, przypominają one występy psów w telewizji czy teatrze. Można zaprezentować scenę komediową czy scenę walki wybierając również takie sztuczki jak np. aportowanie, ciągnięcie za nasze ubranie, przeskakiwanie przez tyczkę, obieganie przedmiotów i wiele innych.
Adrian Stoica, mimo że nie pokazuje się na zawodach dog dancing, to w America Got Talent zaprezentował wspaniałe komediowe układy aktorskie ze swoim psem Hurricane.
Olsovska Monika i, bardzo trudna praca na odległość, detaliczne sztuczki i kostium.
Lisette Olausson i Lotus, wygrali Mistrzostwa Świata, prezentują świetny układ przedstawiający napad na bank. Gra aktorska łączy się tu również z kilkoma ruchami tanecznymi do muzyki.
Bardzo często również układy taneczne przeplatają się z aktorskimi, jako że jest to freestyle, panuje tu pełna dowolność i nie trzeba zamykać się tylko na jedno.
Zawody w tańcu z psem- dog dancing, jak startować?
Zawody tańca z psem rozgrywane są w konkurencjach freestyle i heelwork to music. Klasy na zawodach to: 0,1,2,3 oraz Fun klasa.
Fun klasa- dla psów od 6 miesiąca życia. do startu nie potrzebujemy książeczki startowej. Możemy nagradzać psa, a dodatkowo dostaniemy po występie komentarz od sędziów.
Klasy dla psów od 15 miesiąca:
0– Można nagradzać psa w trakcie jedzeniem z ręki lub zabawką, a długość układu to 1,5-2,5 minuty. Tu do startów nie potrzebujemy (ale może mieć) książeczkę startową.
1– Długość układu to 1,5-2,5 minut. Od tej klasy potrzebujemy książeczki startowej i nie możemy już nagradzać psa w trakcie.
2– długość układu 2:15- 3:15 minut. Aby przejść do wyższej klasy
Klasa dla psów powyżej 3 roku życia:
3-długośc układu 3-4 minut
Senior dla psów powyżej 9 roku życia
Handicap dla psów niepełnosprawnych.
Organizacje dog dancing na świecie
Zawody Dog Dancing rozgrywane są pod dwoma regulaminami (które są, jeśli chodzi o klasy i zasady bezpieczeństwa praktycznie takie same.
DDI, czyli Dog Dancing International
FCI- tu konkretny kraj musi mieć klub dog dancing. Mistrzostwa Świata i Europy zwykle rozgrywane są pod tym regulaminem, tak samo kwalifikacje na Crufts, czy Mistrzostwa Świata (w Polsce nie ma jeszcze kwalifikacji- można się po prostu zgłosić).
Inne organizacje dog dancing na świecie (z Wikipedii):
Rally Freestyle Elements,
World Canine Freestyle Organization,
Canine Freestyle Federation,
Dogs Can Dance and the Musical Dog Sport Association in the United States
Paws 2 Dance Canine Freestyle Organization in Canada
Canine Freestyle GB in Great Britain
Pawfect K9 Freestyle Club in Japan.
Historia dog dancingu na świecie
Kiedy posłuszeństwo sportowe i agility zaczęło być popularne w latach 80, również zaczął rozwijać się na świecie dog dancing. Nie ma tu jakiegoś przełomowego momentu, działo się to w kilku miejscach naraz, a idea była taka, żeby sztywne chodzenie przy nodze z obedience trochę ulepszyć, dodać nowe elementy i połączyć je w rytm muzyki. Tak powstał właśnie heelwork to music, a jego prekursorką i królową przez wiele lat była Mary Ray. To ona na wystawie Crufts w 1993 roku pokazał pierwszy występ ze swoim border collie. Nie mogę tego występu znaleźć w internecie, ale tu możecie zobaczyć występ Mary Ray w heelworku w 1998 roku.
W 1999 roku Patie Ventre (była łyżwiarka i tancerka) założyła pierwszą organizację dog dancing WCFO.
A tu klasyka z 2006 roku, występ Carolyn Scott i Rookie, który przyniósł dog dancingowy bardzo duży rozgłos wśród szerszej publiczności w Internecie.
Historia tańca z psem w Polsce
Dog dancing w Polsce nie jest tak popularny, jak choćby w Wielkiej Brytanii- jego stolicy, Niemczech, Czechach czy we Włoszech. Jagoda Piec ze swoim psem rasy węgierski Mudi Stefanem, są pierwszym duetem, który startował na zawodach dog dancing za granicą, reprezentując nasz kraj. Nadal są jedynym tramem polskim, który występuje w najwyższej klasie 3. Jagoda jest pierwszą propagatorką i trenerką tańca z psem w Polsce, jak również organizatorką pierwszych zawodów Dog Dancing w Polsce. Odbyły się one pod regulaminem DDI w Kurbinie blisko Warszawy w kwietniu 2023 roku.
Mam nadzieję, że dog dancing będzie w Polsce rozwijał się coraz mocniej, że wkrótce będziemy mieć coraz to nowych zawodników i trenerów. Chciałabym zarazić z innymi trenerami nowe osoby pasją do wykonywania sztuczek do muzyki, sprawić, że taniec z psem stanie się tak samo popularny i chętnie wybierany w naszym kraju jak dog frisbee i agility a co najmniej obedience. Tego nam wszystkim życzę.
Jak zacząć taniec z psem, podstawy.
Taniec z psem najlepiej zacząć ćwiczyć pod okiem profesjonalisty, czyli trenera psich sportów, który zna się na tańcu z psem. Nie idź po pomoc do behawiorysty, czy trenera np. nosework. No, chyba że ćwiczą również taniec z psem.
Przede wszystkim do tańca z psem, jak i do każdego innego psiego sportu kynologicznego pies musi mieć zrobione mocne podstawy pod dalsze ćwiczenia. Zacząć można ze szczeniakiem i podstawy te są praktycznie takie same w każdym sporcie kynologicznym.
Jak pracuje się z psem w dog dancing, krok po kroku
- Więź z psem na co dzień, zaufanie, chęć bycia razem z przewodnikiem i zwykłe lubienie się z psem. Jakościowy odpoczynek i jakościowe spacery połączone z eksploracją, socjalizacja.
- Motywacja pokarmowa, w tańcu z psem dużo nagradzamy jedzeniem i smakołykami. Nie musi to być sucha karma psa, ale jeśli Twój pies nie je nawet super smacznych smakołyków, czy kiełbas treningowych to zastanów się, czy nie warto najpierw popracować nad chęcią jedzenia w treningu.
- Wspólna zabawa np. szarpakami, piłkami, gdzie nie ma konfliktu, pies aportuje i chętnie dzieli się zabawką. A ona sama nie wywołuje w nim frustracji. Jeśli masz problem z zabawą z psem i czujesz, że macie konflikt albo w ogóle nie wiesz, jak się zabrać, zobacz mojego e-booka o prawidłowej zabawie. Niemniej jednak psy, które nie bawią się zabawkami, również mogą trenować dog dancing, wtedy nagradzamy je jedzeniem lub socjalnie.
- Podążanie za przewodnikiem tzw. follow, ale też podążanie za ręką/targetem z jedzeniem lub bez. Jednym słowem umiejętność naprowadzania psa będzie przydatna zarówno Tobie, jak i psiakowi, który musi chętnie za tobą chodzić.
- Nauka konkretnych sztuczek, pozycji, czyli tzw. trening techniczny. Trwa on właściwie całe życie psa, bo ciągle uczymy go czegoś nowego, albo dopracowujemy sztuczki tak, by pies wykonywał je niezależnie od naszych ruchów. Tu pracujemy również nad odpowiednią komunikacją i timingiem.
- Nauka łączenia konkretnych, prostych sztuczek w krótkie sekwencje, z zachowaniem dobrej komunikacji z psem. Czyli tworzenie tzw. łańcuchów. Później sekwencje stają się coraz dłuższe, a nagrody coraz bardziej oddalone.
- Dodawanie ruchu przewodnika (jak praktyka pokazuje, jest to trudny element dla przewodnika i aby zacząć ładnie się ruszać trzeba być pewnym siebie w powyższych punktach).
- Dodawanie muzyki do naszych małych i większych układów. Świadome komponowanie układu, łączenie sztuczek i naszych ruchów, tak by pasowały w rytm muzyki, tworzyły historię, współgrały to istota tańca z psem.
Komunikacja z psem w tańcu
O komunikacji w tańcu z psem, jak i w innych sportach kynologicznych dużo się mówi, ale czym ona właściwie jest? Dla mnie to jak rozmowa między mną a psem, gdzie używamy znanego tylko sobie języka. Aby język ten był psu znany i reagował na niego tak, jak chcemy, musimy mu go najpierw prawidłowo przedstawić. Przede wszystkim jednak musi być on powtarzany, konsekwentnie taki sam, jasny i zrozumiały. Mało tego- wypowiadany w odpowiednim czasie!
Czym jest komunikacja z psem w dog dance>
- Dobry timing, czyli wypowiadanie np. komend i potwierdzeń w odpowiednim czasie (np. opóźnienia w wydawaniu komend sprawiają, że pies musi czekać i domyślać się, co powoduje frustrację). Szczególnie potrzeby w tworzeniu łańcuchów sztuczek w układzie.
- Hasła na nagrody np. komenda na pojawienie się smakołyka, wzięcie smakołyka z ręki, na nagrodę z przodu, z tyłu, w pozycji/miejscu.
- Hasła potwierdzające, chwalące psa tzw. potwierdzenia, często bez nagrody. Przydatne do nagradzania psa słowem przy tworzeniu układów z np. wolniejszymi psami.
- Hasła na zostawanie, zamrażanie w pozycji (czyli jej dłuższe przetrzymanie) i hasła zwalniające, hasła kończące i rozpoczynające.
Warto pamiętać, że każdy trener ma inne hasła i może nauczyć Cię swojego systemu. Możesz, ale nie musisz się na to zgadzać, możesz dowolnie go ulepszać i zmieniać, tak aby pasował Tobie i psu. W komunikacji nie ma jednej słusznej drogi, ma ona być dopasowana do indywidualnych potrzeb, charakteru itp.
Pierwsze ćwiczenia dog dancing
Pierwszymi ćwiczeniami, jakie polecam w tańcu z psem, jest po prostu chodzenie za nami tzw. podążanie (follow), żeby pracować nad utrzymaniem motywacji psa w dynamice jak najdłużej. Ćwiczenie to możemy stosować też na treningach np. pracy w rozproszeniach. Dodatkowo jest świetną podwaliną pod taniec z psem, bo łatwo możemy wpleść w nie potem różne sztuczki i przejścia pod nogami. Samo ćwiczenie jest dla psa przyjemne, szczególnie jeśli lubi ruch.
Kolejną umiejętnością będzie naprowadzanie psa ręką ze smakołykiem np. tak by zakręcał i wykonywał zwroty w lewo i prawo, obroty i różne zawijasy. Są to bardzo podstawowe, ale bardzo potrzebne ćwiczenia, które można robić również e szczeniakami, czy psami starszymi.
Dodatkowo warto nauczyć psa kilku sztuczek i mamy podwaliny pod stworzenie prostego, krótkiego układu tanecznego.
Podstawowe sztuczki w tańcu z psem
Pierwsze, podstawowe sztuczki w tańcu z psem:
- Follow, czyli chodzenie za przewodnikiem
- Przejścia pod nogami: prawą i lewą osobno
- Slalom pomiędzy nogami do przodu
- Omijanie przewodnika lub inaczej obieganie w lewo i prawo
- Obroty w lewo i prawo
- Wejście pod nogi i tzw. army walk, czyli pies chodzi pod nogami przewodnika.
Wszystkich tych sztuczek nauczyć możemy, wychodząc od naprowadzania ręką ze smakołykiem, a potem łączyć je ze sobą w rytm muzyki. Na nich również możemy ćwiczyć nasz dobry timing w wypowiadaniu komend i potwierdzeń.
Target stick w treningach dog dancingu
W tańcu z psem bardzo często używa się tzw. target stick, czyli wysięgnika czy też kijka, na końcu którego jest kulka. Uczymy psa dotykania jej nosem i podążania za nią. Działa to tak samo, jak naprowadzanie ręką, tyle że dzięki target stickowi mamy jakby jej przedłużenie. Możemy naprowadzać psa bez schylania się, a także pracować nad tym, by pies nie patrzył na nasze ręce i ignorował ich ruchy. Dodatkowo target stick to świetna pomoc w nauce np. pozycji heelwork i samego chodzenia przy nodze. Dzięki niemu możemy popracować nad dobrą pozycją głowy i ciała psa i ładnym chodem, a także ignorowaniem naszych rąk.
Psie sztuczki dog dancing, lista
W tańcu z psem można wykorzystać psie sztuczki:
- chodzenie za przewodnikiem, który idzie tyłem
- chodzenie przy nodze przewodnika
- obroty
- pivot (czyli przednie łapy psa stoją w miejscu np. na czymś, a obracają się tylne łapy)
- ukłon
- slalom i przejścia pomiędzy nogami (slalomów jest bardzo wiele wariacji)
- slalom tyłem i wejścia pod nogi tyłem
- obchodzenie przewodnika przodem
- obchodzenie przewodnika tyłem
- turlanie się
- army walk, czyli chodzenie pod nogami
- odwrócone chodzenie pod nogami (głowy psa i przewodnika są w przeciwną stronę)
- skoki przez ręce (wystawione na boki, lub ręce tworzą obręcz)
- podawanie łap przednich
- wiewiórka (pies siedzi i unosi obydwie przednie łapy, inaczej proszenie)
- wskakiwanie na ręce
- wejście na plecy
- aportowanie i noszenie w pysku przedmiotów, wkładanie ich np. kosza
- obieganie przedmiotów również z dużej odległości
- wchodzenie na przedmioty
- obejmowanie przednią łapą nogi przewodnika
- kładzenie głowy na ziemi czy ręku
- stanie na tylnych łapkach (i np. chodzenie do przodu czy obchodzenie przewodnika)
- chodzenie za przewodnikiem
- opieranie się przednimi łapami na przewodniku
- czołganie się, czyli poruszanie do przodu w pozycji leżącej
- pozycje do heelwork przy przewodniku (przy nogach, przy boku, z tyłu i odwrócone)
Trudniejsze psie sztuczki w tańcu z psem:
- face out, czyli wykonywanie komend, gdy pies jest odwrócony do nas tyłem
- chodzenie do przodu w face out
- side walk, czyli chodzenie bokiem lewo prawo
- wykonywanie sztuczek na dużym dystansie
- chodzenie tyłem, chodzenie tyłem w face out i równolegle do nas
- odbicia od ciała
- skoki w miejscu i przez nas
- wskakiwanie na plecy i sztuczki wykonywane na plecach przewodnika (fajna sztuczka dla małych psów)
- bieganie naokoło przewodnika po dużym kole
- podnoszenie tylnych łap na zmianę
- podnoszenie jednocześnie przedniej i tylnej łapy lewych lub prawych (przy jednoczesnym opieraniu się o przewodnika)
- opieranie się o nogę przewodnika w pozycji wiewiórka
- kiwanie pyskiem góra dół
- kiwanie pyskiem lewa prawa
Jakie rasy nadają się do tańca z psem?
Dog dancing jest królem psich sportów (moje prywatne zdanie), dlatego że do tańca z psem nadaje się dosłownie każdy pies. Nie musisz mieć border collie, żeby trenować taniec z psem. Mało tego, możesz zacząć z psem na wózku, seniorem czy wolniejszymi rasami, jeśli pozwala im zdrowie. O ile w innych sportach, jak frisbee, agility czy flyball, a nawet obedience dyskwalifikuje psa wiek, czy niepełnosprawność, tak w dog dancing zawsze znajdzie się dla niego jakieś bezpieczne pole manewru.
Oczywiście umówmy się- jeśli chcesz wygrywać mistrzostwa świata i robić z psem bardzo trudne rzeczy w układach, które trwają około 5 minut (gdzie pies non stop pracuje bez nagrody), to sprawdzą się tu nie wszystkie psy. Tu rzeczywiście często wygrywają border collie, owczarki belgijskie itp. Natomiast zawody tańca z psem mają zarówno klasę Fun, jak i senior, a nie każdy chce startować w najwyższej klasie. Mało tego- wcale nie musisz startować na zawodach ani robić kilkuminutowych układów bez nagrody. Możesz tańczyć ze swoim psem 30 sekund i minutę, uwierz mi, żeby zrobić nawet tak krótki układ, wcale nie jest takie proste. A zatańczenie ze swoim psem te 30 sekund i wymyślenie własnej sekwencji to niesamowita przyjemność. Każdy, kto miał szanse na moich lekcjach to zrobić, powie, ile frajdy to sprawia.
Tu przykłady psiaków nietypowych ras, które tańczą dog dancing:
Lucy Heat i mały piesek (mieszaniec biszona) Trip Hazard na Crufts
Luci Imbergerova i pudel miniaturowy Lyxi
Czy taniec z psem jest bezpiecznym sportem?
Tak, taniec z psem można nazwać chyba najbezpieczniejszym sportem, jeśli chodzi o komfort fizyczny i psychiczny psa. Wszystko możemy dostosować do psa, jego wieku, przebytych chorób i możliwości fizycznych. Nikt nigdzie nie wymaga robienia wszystkich sztuczek świata, a tym bardziej odbić, skoków itp. Mało tego, niebezpieczne sztuczki są bardzo źle punktowane na zawodach, można nawet dostać dyskwalifikację. Dodatkowo liczy się samopoczucie psa i to jak traktuje go przewodnik.
Czego nie wolno robić w tańcu z psem?
Sędziowie (ale również trenerzy na lekcji) zwrócą uwagę na powtarzanie komend więcej niż jeden raz, wypowiadanie ich mocnym głosem. Zabroniona jest presja fizyczna, poniżanie psa, naciskanie na niego psychicznie czy fizycznie. Nie można psa dotykać, obejmować, a każde sygnały uspokajające i odmowy psa są doskonale dostrzegane. Wszystko sprowadza się do tego by nauka dog dancingu, jak i występy były pozytywne, aby pies sam chciał je wykonywać, i aby nie miały nic wspólnego z cyrkową tresurą. Nie znam również nikogo, kto trenuje dog dancing z użyciem narzędzi awersyjnych jak kolczatka czy obroża elektryczna, nie miałoby to najmniejszego sensu.
Według regulaminu DDI psy poniżej 15 miesiąca życia nie mogą wykonywać takich sztuczek jak skoki, sztuczki na tylnych łapach, czołganie się, wszystkie ruchy tyłem np. chodzenie do tyłu.
Taniec z psem w Mam Talent (Got Talent)
Program telewizyjny Mam Talent przyciąga osoby, które trenują dog dancing czy dog frisbee ze względu na to, że można zrobić świetne show dla publiczności.
Amerykańskie Mam Talent wygrał niedawno Adrian Stoica, a teraz startuje tam Roni Sagi.
Mam Talent w Norwegii i mistrzyni świata dog dancing freestyle Lisette Olausson.
W Rumunii Anastasia Beaumont z Salsą w przepięknej infuzji tańca współczesnego do dog dancing.
Angielskie Mam Talent i wspomniana już Lucy Heat i wiele innych.
W Polsce zaś była to Alicja Andrukajtis, a wcześniej Jagoda Piec.
________________________________________________________________________________
Ta sekcja artykułu jest na bieżąco aktualizowana
Szkolenia dog dancing, tańca z psem (seminaria, kursy)
Dogdensarium Daria Porębiak i Magdalena Ruta w Wieliczce 10-11.08.2024
Kursy grupowe tańca z psem Warszawa w ProPsy (następne wrzesień 2024)
Seminarium dogdancing&dogfrisbee z Alicją Andrukajtis na Śląsku. 20-21.07.2024
Seminarium Dog dancing i dog frisbee z Alicją Andrukajtis w Starogardzie Gdańskim 17-18.08.2024
Psie sztuczki z Jagodą Piec w szkole Psiok
Obóz dog dancing z Jagodą Pies w Psidomek, 2-5.08.2024
Warsztaty dog dancing z 𝐌𝐲𝐫𝐭𝐨 𝐊𝐨𝐮𝐭𝐨𝐮𝐥𝐢𝐚, Wrocław 24-25.08. 2024
Jeśli ktoś chce, abym dopisała jego seminarium z dog dancingu do tej sekcji proszę o wiadomość prywatną na maila dariaporebiak@gmail.com (mogłam coś przeoczyć).
Gdzie trenować taniec z psem?
Dog dancing, sztuczki i motywację możecie oczywiście trenować u mnie:) Nazywam się Daria Porębiak, jestem trenerką psów z ponad 15- letnim doświadczeniem. Nauczę Cię psich sztuczek, popracujemy nad motywacją psa, odpowiednią komunikacją i wprowadzę Cię w dog dancing. Prowadzę zajęcia z tańca z psem dla początkujących w Warszawie, Konstancinie, Kozienicach, Radomiu i pomiędzy nimi. Taniec z psem w Krakowie również zaczynamy rozwijać i jest możliwość umówienia się ze mną raz na 1-2 miesiące lub złapania się na nasze cykliczne Dogdensarium. Dodatkowo masz opcję lekcji online. Zapraszam Cię do sklepu w celu kupienia lekcji, lub napisz do mnie bezpośrednio TU aby umówić lekcje lub zaprosić mnie do poprowadzenia seminarium.
Dog dancing prowadzi oczywiście również wspomniana wyżej Jagoda Piec ze szkoły Jazzgot, w Warszawie ( i na seminariach).
A w Szczecinie (i na seminariach) taniec z psem trenować możecie u Alicji Andrukajtis klub Dynamic Dogs.
Wydarzenia dog dancing, tańca z psem (zawody) w Polsce
2023
30.04 Pierwsze zawody Dog Dancing DDi w Polsce, Krubin
2024
13.04 Zawody dog dancing DDI o Złotą Łapę w Lubsku
5.12 Nieoficjalne zawody dog dancing o tarcze północy w Bojanówku
Zawody dog dancing według regulaminu DDI w Europie można znaleźć pod tym linkiem.